Mutfak Eğitimi


Mutfak eğitimi ihtiyaca, mekana ve işletmenin durumuna göre ayrıcalık gösterdiğinden dolayı standart bir şekle sokulamamaktadır. Mutfak eğitimleri yeni kurulacak olan bir işletme ve menü değiştirmek/geliştirmek isteyen işletme için birbirinden farklı olacaktır.
Yeni kurulacak bir işletmede, mutfak eğitimi işletmenin bulunduğu yere ve konseptine göre farklılık gösterecektir. İşletme konseptine göre oluşturulacak menü üzerinde personelin eğitimi, mutfaktaki uygulamalar, makinelerin kullanımı, elde bulanan malzemelerin kullanımı ve saklanması, hijyen kuralları, tabak tasarımları, sunum… gibi konular üzerinde temel eğitimler verildikten sonra malzemenin alımından misafirlere ulaşıncaya  kadarki aşamalar uygulamalı olarak yapılmalı ve menülerin eğitim haricindeki maliyet kısımları da işletme sahipleri ile beraber detaylıca incelenmelidir.
Mevcut bir işletme içerisinde bulunan menü değişimi/gelişimi ise daha farklı uygulamalara ait  olacaktır. Yeni yapılacak ya da değişiklik/ilave olacak menü için işletmenin sahip olduğu mutfak bu durumda çok daha önem kazanacağından menü üzerindeki çalışmalar mevcut mutfağa göre farklılık gösterecektir. Oluşacak menüye göre ise personele gerekli olan eğitimler ve sunum şekilleri üzerine gerekli eğitimler verilmeli ve bunların yeterli uygulamaları yapılmalıdır.
Tüm bu konuların detaylarını ve gerekliliklerini, nelerin olmazsa olmaz olduğu işletme ile danışmanı arasındaki detaylı konuşmalarla ortak karalar alınarak uygulanmalıdır. Tüm konularda daha detaylı olarak bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.